Ostrzenie łańcucha piły, jak to zrobić?
Ostrzenie łańcucha piły, jak to zrobić?

Ostrzenie łańcucha piły, jak to zrobić?

Kupując piłę łańcuchową, możemy być pewni, że prędzej, czy później staniemy przed wyzwaniem, jakim jest ostrzenie łańcucha tnącego. Niestety pozornie proste zadanie może przysporzyć wielu kłopotów. Łańcuchy do pił posiadają swoje rozmiary, a do nich przypisane są odpowiednie grubości pilnika. Ma to znaczenie, jeśli chcemy, aby łańcuch posłużył jak najdłużej.

 

Kiedy łańcuch tnący wymaga ostrzenia?

Niestety nie ma kreślonego czasu, po którym łańcuch do piły osłabnie i przestanie spełniać oczekiwania względem cięcia. Zależy to w dużej mierze od jakości łańcucha, jak również intensywności jego użytkowania, rodzaju ciętego materiału oraz ilością zanieczyszczeń, które na niego oddziałują.

Skąd w takim razie wiedzieć, kiedy łańcuch tnący wymaga ostrzenie?

Istnieje kilka sygnałów, które pomogą to określić. Najważniejszy z nich to zmniejszenie wydajności pracy urządzenia. Przed odwiezieniem piły do warsztatu, warto w pierwszej kolejności naostrzyć łańcuch tnący. Zwróć uwagę, czy pilarka "odbija się" od drewna lub nadmiernie hałasuje.

Sygnałem wartym uwagi są również zbyt małe wióry podczas cięcia drewna. W skrajnych przypadkach przybierają postać pyłu. Stępiony łańcuch powoduje również dym, który można zaobserwować w rzazie piły.

Doświadczony pilarz zauważy potrzebę naostrzenia łańcucha już po samym jego wyglądzie, niemniej jednak zdajemy sobie sprawę, że wiele osób korzysta z piły łańcuchowej raz na jakiś czas. Dlatego ze względów na swoje bezpieczeństwo, jak również z uwagi na eksploatację i trwałość całego urządzenia, warto kontrolować i nie dopuszczać do całkowitego stępienia łańcucha tnącego piły. Niezależnie od tego, czy pilarka jest spalinowa, czy elektryczna.

 

Czym i jak ostrzyć łańcuch pilarki?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pilarką elektryczną, spalinową, czy akumulatorową, ostrzenie łańcucha odbywa się tak samo.

Istnieją dwa sposoby na skuteczne naostrzenie łańcucha do piły. Pierwszym z nich jest ostrzenie ręczne. Oznacza to, że do jego wykonania potrzebujemy specjalny pilnik, który można zakupić w każdym sklepie z częściami do pilarek. Ta technika będzie wymagała od operatora trochę cierpliwości i precyzji. Niestety na potrzeby "domowe" to jedyna droga.

 

UWAGA!

Łańcuchy do pił posiadają rozmiary. Z tego względu bardzo ważne, aby odpowiednio dobrać grubość pilnika do rodzaju łańcucha.

  • Pilnik 4,0 mm przeznaczony do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 1/4" oraz 3/8" (niski profil)
  • Pilnik 4,5 mm przeznaczony do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 3/8" wąski rzaz
  • Pilnik 4,8 mm przeznaczony do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce .325"
  • Pilnik 5,0 mm przeznaczony do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 3/8" i .404"
  • Pilnik 5,5 mm przeznaczony do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 3/8" i .404"

W miarę zużycia łańcucha może się okazać, że będziesz potrzebować pilników o dwóch różnych średnicach np. 4mm i 4,5mm. (Jest to uzależnione od zużycia zębów łańcucha.)

Do ostrzenia potrzebny będzie jeszcze pilnik płaski. Nie trzeba dobierać go do rozmiaru łańcucha, jak w przypadku pilnika okrągłego. Wystarczy, że będzie zrobiony z metalu o wysokiej wytrzymałości. Tylko wówczas będziesz mógł mieć pewność, że jego trwałość nie będzie jednorazowa.

 

Przedstawiamy ostrzenie ręczne w kilku prostych krokach:

1)

1/5 (lub 20%) średnicy pilnika powinna wystawać ponad wierzchołek zęba tnącego.

Podczas ostrzenia należy obracać pilnik wokół jego osi co zapewni jego równomierne zużycie.

Pilnik prowadzimy ruchami "od siebie" (nigdy do siebie)

 

Ostrzenie zębów tnących łańcucha
2)

Prostym sposobem na utrzymanie kątów przy ostrzeniu łańcucha jest używanie prowadnika lub ostrzałki ręcznej (ramkowej).

Na prowadniku są kąty, które podczas ostrzenia należy ustawić równolegle do prowadnicy.

Pilnik z prowadnikiem
3)

W przypadku gdy powierzchnia zęba tnącego jest uszkodzona (nierówna), ząb powinniśmy ostrzyć do momentu całkowitego zlikwidowania nierówności

Ostrzenie uszkodzonych zębów tnących
4) Dobrze zachować jednakową długość półek zębów tnących, aby zapobiec nierównej pracy łańcucha podczas cięcia drewna.

 

Drugim sposobem naostrzenia łańcucha do piły jest skorzystanie ze specjalnego urządzenia, jakim jest elektryczna szlifierka/ ostrzałka.

Łańcucha do piły należy umieścić w prowadnicy ostrzałki. Następnie musimy znaleźć odpowiedni kąt, sprecyzowany dla konkretnego rodzaju łańcucha. Jest to proste zadanie, ponieważ ostrzałki posiadają podziałkę (wystarczy ustawić odpowiedni kąt, aby przez cały czas trwania ostrzenia był jednakowy). Wbudowany w szlifierkę ogranicznik  pomoże zahamować przesuwanie się łańcucha na prowadnicy ostrzałki. Później wystarczy już tylko powoli opuszczać tarczę, która naostrzy ząb. W ten sposób ostrzymy każdy kolejny ząb tnący.

 

Nie masz wprawy w ostrzeniu łańcucha lub nie chcesz tego robić samodzielnie?

Istnieje wiele serwisów sprzętów ogrodniczych, które wykonują taką usługę za 10-20zł/szt.

Chcesz kupić nowy łańcuch i nie wiesz jak to zrobić? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Skontaktuj się z nami.

 

-

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl